Palenisko ogrodowe, czyli praktyczny i estetyczny zamiennik tradycyjnego ogniska

Wiele osób posiadających własny ogród lubi czasem rozpalić w nim ognisko choćby po to, aby podpiec nad nim kiełbaski lub po prostu nadać wieczornemu krajobrazowi wyjątkowego nastroju. Jeżeli jednak nie posiadamy specjalnego miejsca np. wybetonowanego zagłębienia, to rozpalenie ognia wiąże się często z wypaleniem kawałka trawy, co nie wygląda zbyt estetycznie i może zaburzać kompozycję ogrodu. Alternatywą dla tradycyjnych ognisk są paleniska ogrodowe, które cechują się dużą praktycznością, a także nierzadko wyjątkowym stylem.

Charakterystyczne cechy palenisk ogrodowych

Funkcjonalne palenisko do ogrodu powinno przede wszystkim być łatwe do przeniesienia, tak abyśmy mogli rozpalić ogień w dowolnym miejscu naszej działki. Dlatego też większość palenisk ma względnie małe rozmiary, które są głównym czynnikiem ich mobilności, ale jednocześnie pozwalają na wzniecenie odpowiednio dużego płomienia. Okrągły, wklęsły kształt, który zazwyczaj posiadają ogrodowe paleniska również przyczynia się do łatwego i efektywnego rozpalenia ognia. Oprócz wyżej wymienionych cech praktyczne palenisko musi znajdować się oczywiście na pewnej wysokości nad ziemią, tak aby zminimalizować ryzyko zapalenia się trawy pod wpływem wysokiej temperatury. Stylowe kształty, nowoczesne kolory oraz ozdoby w postaci mozaik, czy niestandardowych detali to cechy charakteryzujące modne palenisko ogrodowe. Przyrządy te powinny być ponadto wykonane z trwałych materiałów odpornych na wysoką temperaturę, czy korozję. Mowa tu przede wszystkim o wysokiej jakości ceramice, stali nierdzewnej lub żelazie. Właśnie takie paleniska pozwalają na rozpalenie ognia w sposób praktyczny, bezpieczny oraz estetyczny, przez co cieszą się coraz większą popularnością zarówno w sezonie letnim, jak i zimowym.

Korzyści płynące z posiadania paleniska ogrodowego

Zastąpienie zwykłego ogniska paleniskiem ogrodowym niesie ze sobą wiele pozytywów. Podstawowe z nich to:

  • Mobilność
  • Bezpieczeństwo
  • Brak konieczności wypalenia kawałka trawy
  • Możliwość rozpalenia ognia praktycznie w każdym miejscu, w tym również na tarasie, czy na balkonie

Ponadto warto zwrócić uwagę na dodatkowe akcesoria, możliwe do wykorzystania przy palenisku. Osoby gustujące w grillowanych potrawach powinny pomyśleć o zakupie trójnożnego stojaka z rusztem lub tzw. „planszownicy”. Tego rodzaju dodatki pozwalają na upieczenie mięsa, czy warzyw nad ogrodowym paleniskiem, z łatwością zastępując powszechne grille węglowe.

Oprócz tego niezwykle istotną korzyścią, jaka wiąże się z posiadaniem paleniska w ogrodzie jest styl, w jakim zostało ono wykonane. Mniejszy lub większy rozmiar, niebieski kolor wpasowujący się w rabatę z hortensjami, czy też biel i czerń kontrastująca nieco z wyrazistą czerwienią róż. Ilość rozwiązań jest praktycznie nieograniczona, a rozpalenie ognia wieczorową porą w każdym przypadku sprawi, że otoczenie stanie się prawdziwie magiczne.

Inną, z pozoru nieco prozaiczną, korzyścią płynącą z rozpalania ognia w palenisku jest ciepło. Dzięki temu przyrządowi nie trzeba już rezygnować z wieczornego przesiadywania na tarasie, czy w ogrodzie w chłodne jesienne wieczory. Otwarta obudowa paleniska pozwala na szybkie ogrzanie się, a wzniecanie ognia przy użyciu odpowiednio wysuszonego drewna opałowego ogranicza ilość wydzielanego dymu i zapewnia długo utrzymujący się płomień.

Palenisko ogrodowe to praktyczna rzecz, która bardzo często może stanowić estetyczne dopełnienie ogrodu. Łatwość w użyciu, a także solidna konstrukcja z wytrzymałych materiałów sprawiają, że przyrząd ten powinien dobrze służyć jego użytkownikom przez wiele lat.

Dla wiernych czytelników portalu przygotowaliśmy specjalny kod rabatowy na zakupy w sklepie www.edinos.pl o wartości 50 zł : edinos50 – Po wpisaniu kodu na stronie: https://www.edinos.pl/rabat kwota zakupów zostanie automatycznie pomniejszona o 50 zł . Bon jest ważny dla pierwszych 20 osób.

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *