słuch fenomowy

Najważniejsze funkcje słuchu fonemowego

Jednym z 5 najważniejszych zmysłów człowieka jest słuch. Nie wszyscy jednak wiedzą, że jeśli chodzi o jego rodzaje to wyróżnić możemy nie tylko słuch fizyczny, odpowiedzialny za odbieranie dźwięków, muzyczny ale także słuch fonemowy. Ściśle wiążą się one ze słuchem fizycznym, jednak nie wykształcenie tych umiejętności wiąże się z wieloma problemami odpowiedzialnymi za wady wymowy, trudności ze zrozumieniem tekstów czy nawet niechęć do nauki języków obcych. 

Rodzaje słuchu

Umiejętność słyszenia to nie tylko możliwość odbierania dźwięków z otoczenia. To także możliwość ich zrozumienia, poczucia rytmu czy rozróżniania fonów czyli dźwięków tej samej klasy występujących w wyrazie czy zdaniach prowadzące w rezultacie do ich rozróżniania. Statystyka pokazuje, że tylko jedna na 10 000 osób cieszy się świetnym słuchem, zwanym absolutnym szczególnie korzystnym w zawodzie stroiciela instrumentów czy muzyka.

Ocena słuchu fonemowego

Zaburzenia słuchu fonematycznego mogą pojawiać się zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Aby ocenić, czy występują zaburzenia należy wykonać bezpłatne badania słuchu, najczęściej przy pomocy testu, który opracowała neuropsycholog i logopeda Elżbieta Szeląg. Istotą takiego testu jest weryfikacja czy badany ma problem z rozróżnieniem poszczególnych fonemów. Często zaburzenie słuchu fonemowego związane jest także z niedosłuchem, dlatego warto nie tylko sprawdzać słuch, ale także rehabilitować go i korzystać z aparatu słuchowego. Dzięki temu z powodzeniem można rozwijać słuch fonemowy. 

Za co odpowiada słuch fonemowy?

Fonem określany jest mianem całej klasy dźwięków posiadających te same cechy rozróżniające będący podstawową jednostką struktury mowy. Słuch fonemowy pozwala na odróżnianie poszczególnym fonemów, dzięki czemu możliwe staje się zrozumienie wyrazów brzmiących podobnie. Słuch fonemowy jest podstawą do nauki pisania i czytania, a co za tym idzie identyfikowania podobnych do siebie dźwięków. Dzięki odpowiednio wykształconej umiejętności słuchu fonemowego potrafimy zapamiętywać dłuższe  zdania, ciągi wyrazowe, dzielić wyrazy na litery i głoski oraz z łatwością uczyć się języków obcych.

Więcej o słuchu, badaniu słuchu i rehabilitacji dowiesz się na specjalistycznych stronach, takich jak Geers.pl

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *