KOLEJNY ZAKAZ MINISTERSTWA ZDROWIA, ZNIESIONO JEDNO OBOSTRZENIE! [PILNE]!

Koronawirus atakuje zarówno Polsce jak i cały świat. Codziennie dochodzą do nas informację o kolejnych tysiącach przypadków zakażenia wirusem. W Polsce liczby rosną z dnia na dzień.Miejmy nadzieje, że liczby będą spadać.

Około godziny 10:00 Ministerstwo Zdrowia opublikowało wpis na twitterze, w którym ogłaszają nową liczbę zakażonych koronawirusem (SARS-CoV-2) w Polsce! Poinformowano także o kolejnych osobach, które zmarły z powodu zakażenia wirusem.

Oto wpis Ministerstwa Zdrowia:

Mamy 152 nowe przypadki zakażenia #koronawirus, potwierdzone pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Potwierdzone przypadki dotyczą: 29 osób z woj. wielkopolskiego, 28 osób z woj. śląskiego, 27 osób z zachodniopomorskiego, 13 osób z woj. kujawsko-pomorskiego, 12 osób z woj. dolnośląskiego, 9 osób z woj. małopolskiego, 7 osób z woj. lubelskiego, 7 osób z woj. pomorskiego, 6 osób z woj. opolskiego, 5 osób z woj. warmińsko-mazurskiego, 4 osób z woj. podlaskiego, 3 osób z woj. świętokrzyskiego, 2 osób z woj. podkarpackiego. Jednocześnie z przykrością informujemy o śmierci siedmiu kolejnych osób zakażonych koronawirusem. Są to: 84-letnia kobieta ze szpitala w Tychach, 59-letnia kobieta ze szpitala w Tomaszowie Lubelskim, 87-letnia kobieta ze szpitala w Kędzierzynie-Koźlu, 72-letni mężczyzna ze szpitala w Bolesławcu, 83-letnia i 80-letnia kobiety ze szpitala w Łańcucie – wszyscy mieli choroby współistniejące oraz 57-letni mężczyzna ze szpitala w Kędzierzynie-Koźlu. W sumie liczba zakażonych koronawirusem: 5000/136 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

Ministerstwo podało także statystykę osób, które w Polsce pokonały koronawirusa (SARS-CoV-2) i są już zdrowe.

Liczba osób, które pokonały koronawirusa (SARS-CoV-2) w ostatnich dniach bardzo wzrosła. Dzisiaj ministerstwo ujawniło kolejne dane.

Z wszystkich 5000 zakażeń w Polsce – 222 osoby jest już w pełni zdrowe, ich wynik testu na obecność koronawirusa okazał się negatywny. Statystyka ta bardzo cieszy, miejmy nadzieje, że z dnia na dzień przybywać będzie ich coraz więcej!

Ministerstwo Zdrowia opublikowało także inne ciekawe statystyki, oto one:

Liczba osób hospitalizowanych: 2425, liczba osób na kwarantannie: 153 390, liczba osób objętych nadzorem epidemicznym: 33,273.

Zakaz wprowadzony przez Ministerstwo Zdrowia!

Zakaz sprzedaży i wywozu części sprzętów medycznych, które są potrzebne w walce z pandemią panującą w naszym kraju jak i na całym świecie. Taki zakaz wprowadziło Ministerstwo Zdrowia. Resort zniósł obowiązkową kwarantannę dla niektórych osób, które pracują za granicą.

Zakaz sprzedaży i wywozu dotyczy respiratorów i kardiomonitorów. Zakaz ma obowiązywać do odwołania, chyba, że zgodę na eksport wyrazi krajowy konsultant ds. anestezjologii i wojewoda.

Nowe regulacja dotyczące osób objętych obowiązkową kwarantanną

Ministerstwo Zdrowia chce także, by dane osób przebywających w kwarantannie były przekazywane przez NFZ do centrów krwiodawstwa, związane jest to z bezpieczeństwem pobieranej krwi.

Resort zdrowia znosi też wymogi kwarantanny, ale tylko dla osób pracujących przy kluczowych inwestycjach energetycznych. Chodzi m. in o osoby, które pracują poza granicami naszego kraju przy projekcie budowy gazociągu Baltic Pipe z Danii. Konieczność przebywania w kwarantannie po każdym powrocie do Polski opóźniłaby inwestycje i groziło zwrotem unijnych środków.

Zmiana w obostrzeniach!

Rząd wprowadził zmianę w obostrzeniach, które wprowadzone zostały 31 marca, a dokładnie chodzi o ten punkt:

– W godzinach 10-12 sklepy i apteki otwarte tylko dla seniorów 65+. W ten sposób chcemy zmniejszyć liczbę spotkań osób najbardziej zagrożonych – mówi premier.

Mianowicie, teraz już z tym koniec. “Godziny dla seniorów” wyznaczone między 10:00 a 12:00 przestaną obowiązywać w hurtowniach, sklepach z handlem detalicznym oraz w aptekach. Jednak wyjątek jest w aptece, lecz tylko w wyjątkowej sytuacji, kiedy będzie potrzebne wydanie środka medycznego lub zrealizowanie recepty dla osoby, której życie lub zdrowie jest zagrożone, farmaceuci dadzą pierwszeństwo wejścia do punktu osobie potrzebującej odpowiedniego medykamentu

Jako pierwszy o zmianach napisał branżowy portal wiadomoscihandlowe.pl, który wskazywał, że trudno wyobrazić sobie właściciela sklepu, który jest seniorem i jedzie do hurtowni zrobić zapasy w środku dnia, w czasie, gdy jego placówka powinna być otwarta dla klientów i już zaopatrzona. Doprowadzało to zatem do sytuacji, w których hurtownie przez dwie godziny dziennie stały puste.

24.03.2020 r. odbyła się konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego oraz Ministra Zdrowia Łukasza Szumowskiego.

Wprowadzone zostały nowe obostrzenia:

ZAKAZ ZGROMADZEŃ POWYŻEJ DWÓCH OSÓB! Nie wliczane w to oczywiście jest zamieszkanie pod jednym dachem.

W komunikacji miejskiej możliwe będzie tylko przemieszczanie się w sposób siedzący – podzielony na pół. Musi być odstęp pomiędzy siedzącymi!

Wprowadzamy ograniczenia w przemieszczaniu się – podał premier. Ograniczenia mają również dotyczyć transportu zbiorowego. – Musimy ograniczać zgromadzenia do minimum – dodał Morawiecki. Zgromadzenia zostały ograniczone do dwóch osób.

– Jeśli nie ograniczymy tych kontaktów do maksimum, nie uratujemy ludzkich żyć – dodał Łukasz Szumowski.

ZA ZŁAMANIE ZAKAZU GROZI KARA FINANSOWA DO 5 TYSIĘCY ZŁOTYCH!

Jak się okazało obostrzenia te nie zadziałały stuprocentowo na polskie społeczeństwo i podczas weekendu ludzie nadal się gromadzili.

ZAKAZY WPROWADZONE PRZEZ PREMIERA

Wprowadzone zostają nowe obostrzenia, które mają na celu zatrzymać lawinowo narastające liczby zakażeń koronawirusem (SARS-CoV-2) w Polsce.

– Musimy dalej ograniczać dystans społeczny i stąd wynikają kolejne ograniczenia. Być może teraz jest ten najtrudniejszy moment w rozwoju epidemii. Widzimy duże przyrosty i one będą jeszcze wyższe. Stąd tak ważna zasada dystansu. Wymóg 2 m odległości między osobami w przestrzeni publicznej – mówi Morawiecki.

– Ograniczenie dostępu do parków, skwerów, miejsc rekreacyjnych. Wprowadzamy również zakaz korzystania z wypożyczalni rowerów miejskich. Zamknięte został wszystkie gabinety fryzjerskie, tatuażowe itd. Limit dla sklepu – maksymalnie 3 osoby na jeden punkt kasowy – dodał premier.

Przed sklepami należy nakładać rękawiczki. Zamknięte zostaną w weekend sklepy budowlane, otwarte pozostaną sklepy spożywcze, apteki i drogerie.

Jakie kary grożą nam za bezpodstawne wyjście z domu?

W ostatnim tygodniu Państwowa Inspekcja Sanitarna nałożyła łącznie ponad milion złotych kar na osoby, które nie przestrzegają zasad wprowadzonych w związku z epidemią koronawirusa (SARS-CoV-2). Policja wystawiła prawie 8 tysięcy mandatów. Interwencje dotyczyły każdego rodzaju aktywności wykonywanej po za domem. Mężczyzna, która jeździł konno, spacery w paru oraz jazdy na rowerze.

Dla przykładu. Sanepid karami w wysokości 12 tys. zł ukarał mężczyznę, który w sobotę o godz. 14 jechał rowerem po Bulwarze Kurlandzkim, oraz kobietę, która spacerowała tam o godz. 17.50. Identyczne kary nałożono wobec dwóch kobiet, które tego dnia nie zastosowały się do zakazu korzystania z parku Dąbie w Krakowie i około godz. 13.30 spacerowały tam bądź siedziały na ławce.

W sumie w ciągu niecałego tygodnia (od 1 kwietnia) sanepid w całej Polsce nałożył kary, których suma przekroczyła już milion zł. To pokazuje też, na jaką skalę staramy się ominąć przepisy.

Kiedy państwo wróci do normalności?

Pandemia koronawiursa (SARS-CoV-2), która panuje na całym świecie bardzo zmieniła nasze funkcjonowanie życia codziennego. Rząd nałożył wiele ograniczeń, w większości nie możemy postępować tak jak robiliśmy to zawsze. Podczas konferencji Minister Rozwoju Jadwiga Emilewicz została zapytana – kiedy Polska wróci do normalności, kiedy zakazy zostaną zdjęte?

Wiemy o tym, że powrót do normalności nie nastąpi z dnia na dzień. To nie jest tak, że z dnia na dzień wrócimy do wszystkich naszych nawyków, jakie mieliśmy przed czasem pandemii. Być może część z nich pozostanie z nami już na zawsze – przyznała minister Jadwiga Emilewicz podczas wirtualnej konferencji prasowej.

Dzisiaj każde państwo, które zamroziło swoją gospodarkę, przygotowuje się już do scenariuszy wyjścia. O tym, kiedy to nastąpi, decydować będą warunki epidemiczne. A te warunki, oraz kolejne zaostrzenie, referuje i zgłasza pan minister zdrowia, Łukasz Szumowski.

Nie mówimy o żadnej dacie. Mówimy o wariantach i kolejności, w jakich powinny się one odbywać. – zaznaczyła Jadwiga Emilewicz.

Maseczki wkrótce będą obowiązkowe?

Do tej pory nie ma oficjalnego komunikatu, który nakazuje każdej osobie, która porusza się w sferze publicznej miała ubraną maseczkę. Czy w najbliższych dniach się to zmieni? Łukasz Szumowski zabrał głos na ten temat:

Ostatnie obostrzenia dotyczą zakładania rękawiczek w sklepach. Niedawno minister zdrowia Łukasz Szumowski pierwszy raz wspomniał o możliwości wprowadzenia takiego obostrzenia. Nie wiadomo, ile osób roznosi wirusa bez objawów.

– Powoli powinniśmy iść w kierunku obowiązkowych maseczek na ulicach, w sklepach, w pracy – mówił minister zdrowia w Magazynie TVN24. – Mamy coraz więcej ludzi bezobjawowo zakażonych i wtedy ta maseczka ma sens – tłumaczył.

– Maseczka jest dla osoby, która zaraża, im więcej jest osób zarażonych w Polsce, tym bardziej zasadne jest noszenie. W związku z tym my sukcesywnie będziemy przechodzili ze stanu, gdzie ilość osób zakażonych była niewielka i wtedy maseczka nie miała sensu, do stanu, kiedy maseczka będzie obowiązkowa, bo duża część społeczeństwa będzie albo nosicielem, albo będzie zakażała – powiedział minister Szumowski w rozmowie z TVP Info.

W Czechach i Słowacja noszenie ich w miejscach publicznych jest obowiązkowe. Również Austria oraz niektóre miasta w Niemczech wprowadziły obowiązek stosowania maseczek w trakcie zakupów.

Kiedy taki powszechny obowiązek noszenia maseczek ochronnych miałby wejść w życie, wciąż nie wiadomo. Szumowski jednak już wielokrotnie powtarzał, że w każdym tygodniu mogą być wydawane nowe rozporządzenia. Sytuacja epidemiczna w Polsce oraz to, jak działają wprowadzane regulacje, są bowiem na bieżąco monitorowane i analizowane. W Europie obowiązek noszenia maseczek w miejscach publicznych wprowadziły już Włochy, Czechy i Wielka Brytania.

Po tym komunikacie od razu zauważyć można mnóstwo stoisk na bazarach, które sprzedają maseczki.

– Zaraz będą obowiązkowe. Nikt nie wie, ile osób roznosi wirusa bezobjawowo. Nosząc maseczki, chronimy siebie nawzajem. Wirus roznosi się drogą kropelkową, a maseczka to pierwsza bariera podczas kaszlu – tłumaczy sprzedawczyni z punktu krawieckiego przy jednym ze sklepów Biedronka.

Aktualnie maseczki można kupić jeszcze w atrakcyjnych cenach, jednak niedługo gdy wprowadzony zostanie obowiązek noszenia maski w miejscach publicznych, ceny automatycznie poszybują w górę.

Maseczki trafiły do sprzedaży w Biedronce:

Z związku z epidemią koronawirusa nasze codzienne życie zmieniło się nie do poznania. Wprowadzane przez rząd ograniczenia mają na celu maksymalne zredukowanie rozprzestrzenia się choroby. Do tej pory rząd wprowadził takie zmiany jak obowiązkowe noszenie rękawiczek w sklepach, maseczki póki co nie są obowiązkowe, jedynie rekomendowane. Problem z tym, że maseczki ciężko znaleźć na rynku. Brakuje ich w aptekach i sklepach. Jednak Biedronka po raz kolejny wychodzi naprzeciw klientom i wprowadza do sprzedaży maseczki. Maseczki z jonami srebra w cenie 15 złotych na 3 sztuki.

W dyskontach Biedronki w będziemy mogli kupić maseczki na twarz z jonami srebra. Będą sprzedawane w paczkach po trzy sztuki produktu w opakowaniu. Cena, jaka będzie widnieć na półce, to 14,99 zł – zdumiewające, bo na serwisach aukcyjnych i w hurtowniach cena dobijała nawet do 10 złotych za jedną maseczkę jednorazową. Okazuje się także, że biedronkowy produkt jest wielokrotnego użytku.

Nie ma jednoznacznego stanowiska ekspertów, że maseczki w stu procentach chronią przed zakażeniem koronawirusem. Minimalizują jednak ryzyko.

Objawy zarażenia koronawirusem:

Kaszel, gorączka, trudności z oddychaniem oraz zapalenie płuc. Wirus ten najbardziej niebezpieczny jest dla osób często chorujących, starszych i z mało odpornym organizmem. – tak przedstawione były objawy zarażenia kilka dni temu, natomiast Xinhua podaje niepokojące informacje od lekarzy ze szpitala z Wuhan. Według ich informacji początkowym objawem zakażenia koronawirusem nie tylko jest gorączka i problemy układu oddechowego, lecz również problemy z układem trawiennym, nerwowym, sercowo-naczyniowym, a nawet problemy okulistyczne.

CO ZROBIĆ BY NIE ZOSTAĆ ZARAŻONYM?

Najważniejszą rzeczą jest częste mycie rąk. Nie dotykajmy twarzy bez ówczesnego umycia dłoni. Zadbajmy o rodziców bądź dziadków. Jeśli możemy, pomóżmy robić im zakupy, aby nie musieli przbywać w dużych skupiskach osóbJeśli władze wprowadzą obostrzenia, stosujmy się do nich.

NIECH KAŻDY UDOSTĘPNI TEN POST, ABY DOTARŁO TO DO WSZYSTKICH, PRZESTRZEGAJMY TYCH OBOSTRZEŃ!

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *