Arcybiskup Jędraszewski apeluje do wszystkich wiernych “Usilnie Was proszę!”
Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski dodał wpis na portal społecznościowy odnośnie tego, aby wierni pozostali jutro w domach i skorzystali z dyspensy od obowiązkowego uczestnictwa w niedzielnej mszy.
„Usilnie zachęcam wiernych do stosowania się do wszelkich postanowień i zaleceń organów państwowych, które mają na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa i wywoływanej nim choroby COVID-19” – napisał w poście arcybiskup Jędraszewski.
„Nieuczestniczenie w Mszy świętej niedzielnej w tych warunkach nie jest przejawem braku pobożności i wiary, lecz wyrazem troski o dobro wspólne i miłości Boga obecnego w drugim człowieku” – podkreślił.
A oto cały komunikat:
- Usilnie zachęcam wiernych do stosowania się do wszelkich postanowień i zaleceń organów państwowych, które mają na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa i wywoływanej nim choroby COVID-19.
- Apeluję do wiernych, aby w tych dniach pozostali w domach, korzystając z udzielonej dyspensy od obowiązku uczestniczenia w niedzielnej Mszy świętej. Nieuczestniczenie w Mszy świętej niedzielnej w tych warunkach nie jest przejawem braku pobożności i wiary, lecz wyrazem troski o dobro wspólne i miłości Boga obecnego w drugim człowieku.
- Jeśli to konieczne, niech w Mszy świętej uczestniczą wierni, którzy zamówili daną intencję wraz z najbliższą rodziną.
- Zgodnie postanowieniami wynikającymi z rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 13 marca 2020 r. na Mszy świętej, zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz kościoła, łącznie nie może być więcej niż 50 osób. Bardzo proszę, aby wierni w duchu odpowiedzialności podporządkowali się tym ograniczeniom. Natomiast księży proboszczów i rektorów kościołów usilnie proszę o egzekwowanie tego postanowienia.
- Zachęcam wiernych do korzystania z transmisji Mszy świętych w telewizji, radiu i internecie oraz do przyjmowania Komunii świętej duchowej.
- Jednocześnie proszę księży proboszczów i rektorów kościołów, aby świątynie pozostały otwarte i aby istniała możliwość indywidualnej modlitwy, adoracji Najświętszego Sakramentu i spowiedzi.
- Księży, kapelanów szpitalnych, siostry zakonne i wiernych świeckich zachęcam do szczególnie troskliwej, roztropnej i odważnej opieki duszpasterskiej nad chorymi.
- Proszę kapłanów, braci i siostry zakonne oraz wiernych świeckich o wytrwałą modlitwę w intencji chorych oraz tych wszystkich, którzy są zaangażowani w pomoc dla nich.
- Dekret niniejszy obowiązuje do dnia 29 marca 2020 r.
źródło – https://diecezja.pl/aktualnosci/abp-marek-jedraszewski-apeluje-o-pozostanie-w-domach/ .
Dzisiaj tj. 14.03.2020 r. od rana zdiagnozowano aż 25 nowych zakażeń koronawirusem (SARS-CoV-2) w Polsce. O 9 zakażeniach dowiedzieliśmy się przed kilkunastoma minutami. Oto miasta, w których dzisiaj odnotowano nowe przypadki zakażenia wirusem:
6 zakażeń w Lublinie, 8 w Łodzi, dwa we Wrocławiu, Gdańsku, Warszawie oraz Strachowicach, po jednym w Poznaniu i Opolu.
Łącznie to już 93 przypadki zakażeń koronawirusem (SARS-CoV-2) w Polsce, z czego dwie osoby zmarły.
KOMUNIKAT MINISTERSTWA ROZWOJU
W związku z licznymi pytaniami i pojawiającymi się fake newsami informujemy, że obiekty handlowe działają normalnie. Nie rozważamy wprowadzenia nakazu dotyczącego zamykania obiektów handlowych. Zarówno pracownicy takich obiektów, jak i klienci, są proszeni o przestrzeganie wytycznych dotyczących przestrzegania zasad higieny, o których informuje Główny Inspektorat Sanitarny.
Objawy zarażenia koronawirusem:
Kaszel, gorączka, trudności z oddychaniem oraz zapalenie płuc. Wirus ten najbardziej niebezpieczny jest dla osób często chorujących, starszych i z mało odpornym organizmem. – tak przedstawione były objawy zarażenia kilka dni temu, natomiast Xinhua podaje niepokojące informacje od lekarzy ze szpitala z Wuhan. Według ich informacji początkowym objawem zakażenia koronawirusem nie tylko jest gorączka i problemy układu oddechowego, lecz również problemy z układem trawiennym, nerwowym, sercowo-naczyniowym, a nawet problemy okulistyczne.
CO ZROBIĆ BY NIE ZOSTAĆ ZARAŻONYM?
Najważniejszą rzeczą jest częste mycie rąk. Nie dotykajmy twarzy bez ówczesnego umycia dłoni. Zadbajmy o rodziców bądź dziadków. Jeśli możemy, pomóżmy robić im zakupy, aby nie musieli przbywać w dużych skupiskach osób. Jeśli władze wprowadzą obostrzenia, stosujmy się do nich.
Bardzo prosimy o udostępnienie, niech dotrze to do jak największej ilości osób!