PiS podwyższy emerytury, ALE nie wszystkim. Zobacz kto otrzyma więcej!
Emerytura jest tematem kontrowersyjnym i nieco drażliwym dla większości Polaków, teoretycznie kwoty powinny teraz wędrować ku górze i ludzie powinni dostawać większe wynagrodzenie emerytalne, lecz co jeśli więcej od przeciętnego obywatela dostanie ksiądz – proboszcz. Księża nie składają oświadczeń majątkowych, lecz kwota jaka jest przeznaczona na ich emerytury jest olbrzymia.
Opierając się na statystykach oraz informacjach które upubliczniła NIK (Najwyższa Izba Kontroli) możemy dowiedzieć się jakie konkretne kwoty przeznaczane są Fundusz Kościelny – wynosiła ona (raport na rok 2016/17) 156 milionów złotych. Fundusz Kościelny powstał w 1951 roku na mocy ustawy “o przejęciu dóbr martwej ręki”. Do jego zadań pierwotnie należały m.in. konserwacja i odbudowa miejsc kultu, udzielanie pomocy materialnej i lekarskiej duchownym oraz dotowanie związków wyznaniowych
Aktualnie zadaniem Funduszu Kościelnego jest zapewnienie księżom zabezpieczenia emerytalnego. Według najnowszych danych Fundusz Kościelny otrzymał na ten cel z budżetu państwa 144 milionów złotych. Większą część tej kwoty otrzymał Kościół Katolicki. Zadajemy sobie pytanie: O ile podwyższyła się kwota wynagrodzenia emerytalnego dla księży w przeciągu ostatnich 5 lat (2017 wstecz)? Odpowiadamy na to pytanie.
Wysokość Funduszu Kościelnego rośnie sukcesywnie od pięciu lat, podczas gdy wtedy w 2012 roku kwota ta wynosiła 100 mln. W następnych latach płynnie zwiększano jego wielkość, kolejno do 118, 134, 145 mln, aż do prawie 159 mln w 2017 roku. Z tego prosto można wyliczyć iż budżet ten zwiększył się o aż 59 milionów.
Co jakiś czas w przestrzeni publicznej pojawiają się głosy nawołujące do obniżenia albo likwidacji Funduszu Kościelnego. Najbardziej znane przykłady takiego działania, to exposé premiera Donalda Tuska z 18 listopada 2011 r., a także 5899 poprawek do ustawy budżetowej zgłoszonych przez Ruch Palikota, z których każda miała obniżyć wysokość Funduszu o 12 tys. złotych.