Osuszanie budynków – ile to kosztuje?
Zawilgocone ściany mogą sprawiać mnóstwo problemów – od pogorszenia stanu zdrowia domowników, przez niszczenie przedmiotów znajdujących się w domu, na uszkodzeniu konstrukcji kończąc. Bez względu na to, jaka jest przyczyna wilgoci, warto szybko i skutecznie wyeliminować jej skutki, sięgając po pomoc specjalistów w zakresie osuszania budynków. Z jakimi kosztami trzeba będzie się zmierzyć i od czego zależy ich wysokość?
Cena za osuszanie budynku – od czego zależy?
Koszt osuszania budynku zależy od kilku czynników. Najważniejszym z nich jest oczywiście jego powierzchnia – im większa, tym większą kwotę trzeba będzie przygotować. Niebagatelne znaczenie ma także konstrukcja i stan techniczny budynku. Poza tym należy wziąć pod uwagę stopień zawilgocenia ścian oraz podłóg, ponieważ od tego zależy metoda, jaka zostanie dopasowana do konkretnego przypadku osuszania. To z kolei wpływa na końcowy koszt pracy.
Koszt osuszania ścian metodą iniekcji krystalicznej
Zdecydowanie najdroższym zabiegiem jest osuszanie budynków w przypadku kapilarnego podciągania wód gruntowych. Stosowana wówczas iniekcja krystaliczna wiąże się z kosztem nawet kilkuset złotych za metr kwadratowy. Jest to metoda inwazyjna wymagająca wykonania otworów w murach i zapełnienia ich specjalnym preparatem. Należy jednak pamiętać, że jest to jedyny skuteczny sposób w przypadku, kiedy problemem jest nieprawidłowo wykonana izolacja budynku.
Osuszanie absorpcyjne i kondensacyjne – skuteczne i ekonomiczne
Zdecydowanie tańsze jest osuszanie kondensacyjne lub absorpcyjne budynku. Pierwsze polega na znacznym obniżeniu względnej wilgotności powietrza w pomieszczeniu. Następnie jest ono zasysane przez specjalne urządzenie z ochładzającym parownikiem, w wyniku czego wilgoć zostaje skroplona i odprowadzona z pomieszczenia. Osuszanie absorpcyjne wiąże się z przepuszczeniem powietrza przez urządzenie zawierające środek pochłaniający wilgoć. Kolejnym krokiem jest podgrzanie powietrza tak, aby jak najlepiej osuszyć je z wilgoci. Koszt tego typu pracy waha się w granicach od kilkudziesięciu do kilkuset złotych za dobę. Ostateczny koszt w dużej mierze jest uzależniony od wielkości pomieszczenia oraz od czasu trwania pracy. Ten ostatni oscyluje zwykle od kilku dni do nawet dwóch lub trzech tygodni.
Ile kosztuje osuszanie budynku za pomocą nagrzewnic?
Zdecydowanie najtańszą metodą osuszania budynku jest zastosowanie nagrzewnic elektrycznych, które podnosząc temperaturę powietrza, pozwalają na odparowanie wilgoci ze ścian. W tym przypadku kwota, jaką należy zapłacić, rzadko przekracza kilkadziesiąt złotych za dobę. Warto jednak pamiętać, że sposób ten nie sprawdzi się w mocno zawilgoconych pomieszczeniach. Nie należy też przeprowadzać prac na własną rękę, ponieważ zbyt wysoka temperatura, jaką można osiągnąć przy zastosowaniu nagrzewnicy, może spowodować uszkodzenie tynków. Z tego względu proces powinien przebiegać pod kontrolą specjalistów.
W mojej opini osuszanie domów zbyt dużo kosztuje.