JAK ZROBIĆ MASECZKĘ W KILKA MINUT BEZ SZYCIA?? [PORADNIK]

Koronawirus atakuje zarówno Polsce jak i cały świat. Codziennie dochodzą do nas informację o kolejnych tysiącach przypadków zakażenia wirusem. W Polsce liczby rosną z dnia na dzień.Miejmy nadzieje, że liczby będą spadać.

Około godziny 17:45 Ministerstwo Zdrowia opublikowało wpis na twitterze, w którym ogłaszają nową liczbę zakażonych koronawirusem (SARS-CoV-2) w Polsce! Poinformowano także o kolejnych osobach, które zmarły z powodu zakażenia wirusem.

Oto wpis Ministerstwa Zdrowia:

Mamy 134 nowe przypadki zakażenia #koronawirus, potwierdzone pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Potwierdzone przypadki dotyczą: 20 osób z woj. dolnośląskiego, 19 osób z woj. kujawsko-pomorskiego, 18 osób z woj. łódzkiego, 13 osób z woj. podlaskiego, 10 osób z woj. świętokrzyskiego, 9 osób z woj. zachodniopomorskiego, 9 osób z woj. podkarpackiego, 8 osób z woj. małopolskiego, 8 osób z woj. pomorskiego, 7 osób z woj. śląskiego, 6 osób z woj. opolskiego, 6 osób z woj. wielkopolskiego i 1 osoby z woj. lubelskiego. Jednocześnie z przykrością informujemy o śmierci 18 kolejnych osób zakażonych koronawirusem. Są to: 46-letni mężczyzna ze szpitala w Legnicy, 86-letnia kobieta, 75-letni mężczyzna, 85-letnia kobieta, 77-letnia kobieta ze szpitala w Raciborzu, 72-letni mężczyzna ze szpitala w Częstochowie, 64-letnia kobieta ze szpitala w Tychach, 82-letnia kobieta, 70-letni mężczyzna, 83-letnia kobieta ze szpitala w Pleszewie, 81-letnia kobieta ze szpitala w Warszawie, 80-letni mężczyzna ze szpitala w Piasecznie, 81-letnia kobieta, 65-letni i 68-letni mężczyźni ze szpitala w Poznaniu, 72-letni mężczyzna i 38-letnia kobieta ze szpitala w Zgierzu, którzy mieli choroby współistniejące oraz 61-letnia kobieta ze szpitala w Kędzierzynie-Koźlu. W sumie liczba zakażonych koronawirusem: 4666/129 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

Maseczki wkrótce będą obowiązkowe?

Do tej pory nie ma oficjalnego komunikatu, który nakazuje każdej osobie, która porusza się w sferze publicznej miała ubraną maseczkę. Czy w najbliższych dniach się to zmieni? Łukasz Szumowski zabrał głos na ten temat:

Ostatnie obostrzenia dotyczą zakładania rękawiczek w sklepach. Niedawno minister zdrowia Łukasz Szumowski pierwszy raz wspomniał o możliwości wprowadzenia takiego obostrzenia. Nie wiadomo, ile osób roznosi wirusa bez objawów.

– Powoli powinniśmy iść w kierunku obowiązkowych maseczek na ulicach, w sklepach, w pracy – mówił minister zdrowia w Magazynie TVN24. – Mamy coraz więcej ludzi bezobjawowo zakażonych i wtedy ta maseczka ma sens – tłumaczył.

– Maseczka jest dla osoby, która zaraża, im więcej jest osób zarażonych w Polsce, tym bardziej zasadne jest noszenie. W związku z tym my sukcesywnie będziemy przechodzili ze stanu, gdzie ilość osób zakażonych była niewielka i wtedy maseczka nie miała sensu, do stanu, kiedy maseczka będzie obowiązkowa, bo duża część społeczeństwa będzie albo nosicielem, albo będzie zakażała – powiedział minister Szumowski w rozmowie z TVP Info.

W Czechach i Słowacja noszenie ich w miejscach publicznych jest obowiązkowe. Również Austria oraz niektóre miasta w Niemczech wprowadziły obowiązek stosowania maseczek w trakcie zakupów.

Kiedy taki powszechny obowiązek noszenia maseczek ochronnych miałby wejść w życie, wciąż nie wiadomo. Szumowski jednak już wielokrotnie powtarzał, że w każdym tygodniu mogą być wydawane nowe rozporządzenia. Sytuacja epidemiczna w Polsce oraz to, jak działają wprowadzane regulacje, są bowiem na bieżąco monitorowane i analizowane. W Europie obowiązek noszenia maseczek w miejscach publicznych wprowadziły już Włochy, Czechy i Wielka Brytania.

Po tym komunikacie od razu zauważyć można mnóstwo stoisk na bazarach, które sprzedają maseczki.

– Zaraz będą obowiązkowe. Nikt nie wie, ile osób roznosi wirusa bezobjawowo. Nosząc maseczki, chronimy siebie nawzajem. Wirus roznosi się drogą kropelkową, a maseczka to pierwsza bariera podczas kaszlu – tłumaczy sprzedawczyni z punktu krawieckiego przy jednym ze sklepów Biedronka.

Aktualnie maseczki można kupić jeszcze w atrakcyjnych cenach, jednak niedługo gdy wprowadzony zostanie obowiązek noszenia maski w miejscach publicznych, ceny automatycznie poszybują w górę, jednak jest na to sposób.

Jak zrobić własną maseczkę w kilka minut – BEZ SZYCIA!

Kiedy jednak nie mamy maseczek chirurgicznych, najlepiej wykonać je samemu. Dzięki temu zwiększymy swoją ochronę np. podczas robienia zakupów.

Czego potrzebujemy?

  • Tkanina – może być poszewka z poduszki
  • 2 gumki do włosów
  • Nożyczki

Przygotowanie maseczki

  • Kilkakrotnie złóż materiał wzdłuż
  • Wykorzystaj gumki do włosów i nawiń je na materiał
  • Złóż zewnętrzne końce do środka
  • Użyj gumek do włosów, jako uchwytów wokół uszu

Oto filmik z tworzenia maseczki:

Utworzoną maseczkę należy prać oraz dezynfekować po każdym użyciu. Zdaniem WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) koronawirus przestaje być groźny po około 15 minutach w temperaturze 56 stopni Celsjusza.

Bardzo prosimy o udostępnienie tego artykułu, niech każdy wykona swoją maseczkę – NIE ZARAŻAJMY!

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *