firmowe auto

Auto firmowe – wynajem długoterminowy czy leasing?

Z czym może kojarzyć się luksus? Z bogatymi wnętrzami, odpowiednim poziomem życia, bądź też z wygodnym samochodem służbowym. Tak, luksusowe auto na firmę nie jest jedynie perspektywą w dużych przedsiębiorstwach. Również i Ty – jeśli jesteś małym przedsiębiorcą – możesz takie auto mieć.

Luksusowe auto na wyciągnięcie ręki

Dzisiejsza motoryzacja w żadnym wypadku nie przypomina tego, co jeździło po naszych drogach jeszcze kilkanaście lat temu. Nowoczesne auta, charakteryzujące się specyficznym, miękkim designem i dużą liczbą dodatków, to wciąż marzenie wielu kierowców. Dzięki nowoczesnym modelom spłaty, auto możesz mieć za stosunkowo niską cenę.

Dlaczego wynajem długoterminowy?

Jedną z najkorzystniejszych (z punktu widzenia klienta) form finansowania takiej inwestycji, jest wynajem krótkoterminowy. Jego najważniejsze korzyści, to:

  • Relatywnie niska cena wynajmu. Poszczególne raty są niskie (np. w porównaniu z leasingiem operacyjnym), co przedkłada się na możliwość efektywniejszego rozłożenia kosztów w czasie.
  • Przeniesienie wszystkich czynności związanych z utrzymaniem auta w odpowiednim stanie technicznym bezpośrednio na oferenta. Wybierając wynajem. Klient nie musi dbać o naprawy, zakup ubezpieczenia i kontrole techniczne.
  • Możliwość wynajęcia prestiżowego pojazdu, za stosunkowo niską cenę (w przeciwieństwie do leasingu operacyjnego).
  • Możliwość łatwego wynajęcia nowego pojazdu, bez konieczności realizacji wszystkich formalności związanych z kupnem i sprzedażą auta. Istnieje co prawda możliwość zakupu takiego auta, jednak cena będzie w tym przypadku ceną rynkową częściowo zużytego samochodu.

Leasing – tak, czy nie?

Alternatywą dla wynajmu długoterminowego jest leasing operacyjny. Niemniej, ta forma finansowania inwestycji ma kilka wad, które w pewnym sensie “kłócą się” z ideą tzw. wygodnego przedsiębiorcy. Dlaczego?

  • Leasing to znacznie wyższe koszty miesięczne, które w porównaniu do wynajmu, mogą być nawet dwukrotnie większe. Jest to po prostu pewna forma rozłożenia kosztów w czasie, która jednak jest dość kosztowna i nie zawsze opłacalna.
  • W ramach leasingu, przedsiębiorca może np. odkupić samochód po cenie leasingowej. Kwota ta będzie w istocie mała, co oznacza, że model ten sprawdzi się zwłaszcza w przypadku tych kierowców, którzy chcą posiadać nabyć dany pojazd na własność. 
  • Leasing sprawdzi się w momencie, gdy jesteśmy zainteresowani zakupem auta mającego zarabiać na firmę. Dlatego dobrą praktyką jest leasingowanie aut ciężarowych, lub dostawczych. Metoda ta nie sprawdza się w przypadku aut mających pełnić role reprezentacyjną.
  • Model leasingowy przenosi na użytkownika obowiązek dokonywania badań technicznych i napraw, co oczywiście wiąże się z koniecznością wzmożonej kontroli stanu technicznego auta.

Podsumowanie

Samochód rozliczany na podstawie wynajmu długoterminowego, jest korzystnym rozwiązaniem zwłaszcza dla tych osób, które cenią sobie wygodę i komfort. Jeśli jesteś zainteresowany tym modelem spłaty, w internecie znajdziesz mnóstwo informacji na ten temat.

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *