Jak sprawdzić czy czeka nas godna starość?
Wiele lat pracy, a emerytura tak niska. To znane i bardzo częste zjawisko dotyka coraz to młodsze osoby. Zaczynamy dziś zdawać sobie sprawę z tego jak bardzo potrzebujemy kontroli nie tylko nad finansami obecnymi, ale także nad tym co pozostanie dla nas w przyszłości. Jeśli martwimy się o godną starość, to spokojnie możemy zdecydować się ją sprawdzić i albo coś zmienić, albo być gotowym.
Co możemy zrobić?
Jednym z najskuteczniejszych rozwiązań jest tzw. kalkulator emerytury. Dzięki niemu możemy z dużą doza prawdopodobieństwa stwierdzić czy będziemy mieli wystarczającą emeryturę, jak wpłynie ona na nasze życie, jak w tym momencie się kształtuje i co moglibyśmy zrobić, by ją podnieść. Ważne, abyśmy umieli przewidywać przyszłość w tym zakresie i reagowali z wyprzedzeniem, gdy jeszcze jest czas na zmianę. Dlatego, aby zabezpieczyć się i swoją starość, warto sprawdzać swoją emeryturę.
Jak to działa?
Kalkulator emerytalny działa na dość prostej zasadzie. Z jednej strony opiera się o wprowadzane przez użytkownika zmienne. Istnieje wiele możliwości zarobku i odkładania na przyszłość, dlatego z pewnością znajdziemy takie warianty, które odpowiadają naszej sytuacji. Kalkulator bierze je wszystkie pod uwagę i skupia się na obliczeniu tego jak kształtuje się nasza emerytura i jak może się kształtować. Wszystko zasadza się na algorytmie i zmiennych. Jeśli więc nie jesteśmy zadowoleni z wyniku, możemy to zmienić.
Jakie mamy możliwości?
Za niska emerytura to problem, jednak za niski wynik na kalkulatorze to jeszcze nie problem. To tylko ostrzeżenie. Wyjść mamy kilka. Z jednej strony możemy zacząć oszczędzać i przygotowywać się do tego, że nie tylko z państwowej emerytury żyć będziemy musieli. Z drugiej możemy zmienić pracę i postarać się poprawić sytuację emerytalną, ale jest to zadanie dość trudne. Trzecia opcja to odkładanie pieniędzy na własne konto, które będzie później służyło jako dożywotnia kwota do wydania.
Kalkulator emerytury pomoże Ci sprawdzić jak kształtują się Twoje zarobki i na co przekładają się w przypadku zakończenia pracy. Dzięki temu możesz mieć świadomość przyszłości i zareagować w sposób odpowiedni, nie czekając aż będzie za późno.