⛔UWAGA⛔ OSTRZEŻENIA DLA 10 WOJEWÓDZTW!!! PILNE⛔⛔

Dzisiaj rozpoczęła się długo wyczekiwana jak co roku “majówka”. Jednak w tym roku dłuższy weekend nie będzie cieszył nas tak samo jak w poprzednich latach. Pierwszy powodem jest aktualna sytuacja. Obostrzenia wprowadzone przez rząd nakazują nam pozostanie w domu. Jest też jeszcze jeden powód, dla którego bezpieczniej będzie zostać w domu. To pogoda, która może gwałtownie się zmienić i być groźna.

Pogoda w majówkowy weekend nie będzie rozpieszczać Polaków. Może być niebezpiecznie, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia dla mieszkańców aż 10 województw. Występować będą gwałtowne burze, a miejscami mogą wystąpić trąby powietrzne, a sytuacja będzie bardzo groźna.

Ostrzeżenia pogodowe w piątek

Synoptycy wydali już ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami z gradem dla województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskie, mazowieckiego, łódzkiego, świętokrzyskie, lubelskiego, śląskie, małopolskie i podkarpackie. Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu, a nawet gradu. Wiatr w porywach może osiągać nawet 90 km/h.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej donosi, iż w nocy z 1 na 2 maja prowdopodobne jest wystąpienie burz z opadami deszczu oraz wiatru dochodzącego w porywach do 70 km/h. Ostrzeżenia meteorologiczne dotyczą województw od pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, mazowieckiego, łódzkiego, świętokrzyskiego, lubelskiego, podkarpackiego, małopolskiego, śląskiego. Dodatkowo w województwach pomorskim i kujawsko-pomorskim wyładowaniom atmosferycznym może towarzyszyć grad.

Wczoraj znów cieplej zrobiło się na zachodzie. Jednak był to efekt zaciągania ciepła z południa przez zbliżający się układ niżowy. Obecnie południkowo przez Polskę przesuwa się pofalowany front. Pada tam, gdzie było do tej pory sucho, czyli na przykład w okolicach Poznania. Strefa będzie się powoli przesuwać na wschód, ale tam po południu i wieczorem są możliwe burze i grad. Przed frontem na wschodzie tak ciepło jak było wczoraj w zachodniej połowie kraju.
Padać może również jutro i w niedzielę.

“Na przeważającym obszarze kraju przez cały dzień występować będą niekorzystne warunki biometeorologiczne. Jedynie w Polsce wschodniej początkowo obojętna biotropia pogody w ciągu dnia od zachodu pogorszy się do niekorzystnej” – podał IMGW.

W sobotę alerty przed wyładowaniami atmosferycznymi mogą pojawić się w województwach pomorskim, kujawsko-pomorskim i śląskim. Wiatr powieje z prędkością do 65 km/h. Na południu można się też spodziewać gradu.

W niedzielę ostrzeżenia meteorologiczne przed burzami z porywami wiatru do 65 km/h i lokalnymi opadami gradu wydano dla województw pomorskiego i kujawsko-pomorskiego.

źródło fakt.pl

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *