guarana

Guarana – co to jest i jak wpływa na organizm?

Roślina ta jest wykorzystywana w coraz większej ilości dziedzin przemysłowych. Dawniej stosowano ją niemal wyłącznie w Ameryce Południowej jako zioło leczące. Obecnie stanowi ona dodatek licznych napojów energetycznych, suplementów diety, a także farmaceutyków. Czym jest guarana, gdzie można ją znaleźć i jaki ma wpływ na ludzki organizm? Czy warto sięgać po preparaty zawierające ją w swoim składzie?

Guarana – co to?

Roślina ta określana jest również jako cierniopląt i pochodzi z rodziny mydleńcowatych. Naturalnie występuje ona w Brazylii. Najczęściej rośnie ona w dorzeczu Amazonki. Krążą legendy o dawnym wykorzystywaniu tej rośliny. Przypisywano jej magiczne właściwości, przez co jej nasiona stały się nieoficjalnym środkiem płatniczym w takich państwach jak Brazylia czy Kolumbia. Wynikało to zapewne z jej pozytywnych właściwości. Miejscowi Indianie odkryli jej korzystny wpływ na funkcjonowanie organizmu. Ceniono przede wszystkim zastrzyk energii, jaki zapewniało spożywanie wywarów z tej rośliny. Tubylcy wierzyli, że było to wynikiem jej cudownego pochodzenia. Zgodnie z podaniami pierwsza guarana wyrosła bowiem z oczu dziecka, które zostało zgładzone przez węża.

Skład

Cierniopląt ma rzeczywiście właściwości energetyzujące, pobudza, zapewnia siłę i poprawia wytrzymałość organizmu. Oczywiście nie ma w tym działania siły boskiej czy magicznej, a jej oddziaływanie jest jedynie wynikiem specyficznego składu chemicznego.

Najważniejszym składnikiem guarany jest kofeina. Specjaliści podają, że znajduje się jej nawet czterokrotnie więcej niż w roślinach kawowca.

Kolejne substancje tworzące skład tej rośliny to katechina, skrobia, cholina, adenina, teobromina, hypoksantyna. Związki te wpływają na układ neurologiczny, pobudzają mózg do aktywniejszej pracy. Dzięki temu organizm otrzymuje więcej energii, poprawia się zdolność koncentracji, kojarzenia faktów i zapamiętywanie, kreatywnego myślenia, a także korzystny bodziec otrzymuje również samopoczucie. Substancje te są również antyoksydantami.

Wpływ guarany na organizm

Dzięki bardzo wysokiej zawartości kofeiny, guarana działa pobudzająco i stanowi potężny zastrzyk energii. Specjaliści twierdzą, że jej działanie o wiele silniejsze niż w przypadku spożywania kawy. Efekt utrzymuje się do sześciu godzin. Największy pożytek płynący ze spożywania suplementów diety zawierających guaranę lub picia wywaru z niej to możliwość wykonania większego wysiłku. Dla przykładu osoby biegające po zażyciu guarany są w stanie w tym samym czasie treningowym zrobić większy dystans, a przy tym odczuwać mniejsze zmęczenie. Co więcej, suplementy zawierające guaranę przyspieszają także regenerację organizmu, zmniejszają zakwasy, pomagają w odpoczynku.

Zawartość składników o działaniu antyoksydacyjnym pomaga oczyścić organizm z trujących substancji, co korzystnie wpływa na zdrowie, wspiera funkcjonowanie układu odpornościowego. Jest to jednak przede wszystkim bardzo istotny proces w profilaktyce nowotworowej oraz leczeniu schorzeń onkologicznych. Antyoksydanty zmniejszają ryzyko wystąpienia raka oraz wspierają walkę organizmu z nim.

Energetyczne właściwości guarany przyspieszają także metabolizm. Dzięki sprawniejszej przemianie materii nie dochodzi do nadmiernego odkładania się tłuszczu. Sprawia to, że spożywanie suplementów zawierających tę roślinę, pomaga utrzymać wagę i wspiera żmudny proces odchudzania.

Kiedy po nią sięgać?

Produkty zawierające w swoim składzie guaranę może spożywać każdy. Obserwuje się bardzo szerokie zastosowanie takich artykułów. Najczęściej spożywa się wywary lub łyka tabletki ze sproszkowaną rośliną jako substytut kawy, której specyficzny smak, choć znajduje miliony miłośników na świecie, jest też całkowicie nieakceptowany przez wielu. Guarana jest bardziej przystępna, pozbawiona tej charakterystycznej kwaskowatości. Można zatem sięgać po nią rano, żeby nabrać siły i pozytywnego nastawienia na cały dzień pracy. Okaże się pomocna także dla osób, które muszą się dużo uczyć jak np. maturzystów czy studentów. Spożywanie guarany usprawni proces edukacyjny dzięki polepszeniu koncentracji i zdolności pamięciowej.

Po preparaty z guaraną powinni sięgnąć również ci, którzy zamierzają zgubić nadmiar kilogramów. Odchudzanie się wiąże się z przejściem na dietę. Mniejsza podaż kaloryczna często w pierwszym okresie wiąże się z osłabieniem, brakiem siły i energii, bo organizm jest przyzwyczajony do napędzania większą ilością paliwa. Deficyt energetyczny spowodowany dietą świetnie uzupełnią suplementy z guaraną, pomogą normalnie funkcjonować mimo ograniczenia kaloryczności posiłków.

Wreszcie guarana jest świetna dla sportowców i to zarówno profesjonalistów, jak i amatorów. Dzięki niej można odbyć efektywniejszy trening. Organizm otrzymuje bowiem dodatkową stymulację przekładającą się na chwilowe poprawienie swoich możliwości siłowych, wytrzymałościowych i wydolnościowych, mniej się męczy, co pozwala na wykonanie dłuższych serii ćwiczeń, zwiększenie ich intensywności itp.

Po produkty zawierające guaranę sięgają również mężczyźni borykający się z kłopotem z osiągnięciem erekcji. Wysoka zawartość kofeiny przyczynia się do rozszerzania naczyń krwionośnych, co z kolei przeciwdziała impotencji.

Dostępność

Roślina ta jest obecna niemal w każdym suplemencie diety przeznaczonym dla sportowców bez względu na to, czy jest on tzw. przedtreningówką czy też preparatem odchudzającym. W aptece można kupić także tabletki lub proszek. Można także zamówić zioła, z których przygotowuje się napar do picia. Guarana to również składnik wielu napojów energetycznych dostępnych niemal w każdym sklepie spożywczym.

Czy każdy może przyjmować suplementy z guaraną?

Wiele osób zastanawia się, czy preparaty zawierające tę roślinę, są przeznaczone dla wszystkich. Dla przykładu kawa to napój, którego nie mogą pić osoby z hipertensją i schorzeniami serca. Dokładnie tam samo jest w przypadku guarany. Wynika to z zawartości kofeiny i to w znacznie większym stężeniu niż w ziarnach kawy. Jest to substancja, która mocno podnosi ciśnienie, dlatego jej przyswajanie jest wskazane osobom cierpiącym na powyżej wymienione dolegliwości. Unikać guarany powinni także cukrzycy, chorzy na refluks i wrzody. Nie zaleca się także jej spożywania przez kobiety w ciąży oraz karmiące piersią. Ludzie starsi też powinni zrezygnować z takiej suplementacji.

Dawkowanie

Nie wolno spożywać zbyt dużej ilości guarany. Może to prowadzić do poważnego kłopotu z nadciśnieniem, ale także zaburzenia neurologicznej równowagi, która przejawia się skurczami i drżeniem mięśni oraz stanami depresyjnymi. Bezpieczna dzienna dawka wynosi 50-75 mg. W niektórych przypadkach, głównie u osób trenujących intensywnie, można ją zwiększyć do 100 mg. Jeśli w grę wchodzi zażywanie tabletek, to najlepiej jest łykać jedną kapsułkę przed południem. Najczęściej zapada decyzja o porannej suplementacji, by zyskać pobudzenie na cały dzień pracy. Pigułek nie należy rozpuszczać w wodzie. Proszek można dodawać do posiłków.

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *